Jövőbemutató hagyományőrzés
A tradíció akkor él tovább, ha be tudjuk építeni a maiba, a modernbe. A rohanó városi munka mellett egyre többen vagyunk, akik nyugodt, családi házas miliőre vágyunk. Ezt az életformát választotta egy ügyfelünk is, aki a Mosoni-Duna partján lelt otthonra. A helyi építészeti hagyományokat folytató, nagy üvegfelületeivel, tolóajtajával mégis modern házról a tervezőt, Lukácsi Tamást kérdeztük.
A legnagyobb kihívás
Izgalmas feladat volt a Szigetköz kapujába tervezni egy olyan lakóépületet, ami elsőként épül majd fel, emiatt egyedi elem lesz, a későbbiekben viszont a környezetébe kell, hogy simuljon. Egy addig még beépítetlen területre tervezni, viszonyítási ponttal szolgálni az utcában építkezőknek meglehetősen nagy felelősség.
Környezetbe ágyazva
A tervezés helyszíne a falu szélén található, a folyóparthoz közeli beépítetlen telektömb, mely összefolyik az ártéri területtel. A koncepcióalkotás inspirációját éppen a közeli folyópart, növényekkel gazdagon benőtt természetes közege szolgáltatta, illetve a távoli kertvégeken lévő faszerkezetű kukoricagórék. A megbízóval egyetértésben, egy természetközeli, a helyi építészeti hagyományokra reflektáló, kortárs épület víziója fogalmazódott meg bennünk.
A kétirányú kapcsolódás tetten érhető
A ház kialakítása, a tornác jelenléte utalás a helyi építészeti hagyományokra, a különböző textúrák használata a homlokzaton pedig kapcsolódás a kortárs építészethez. Az épületet egyszerű, nagyvonalú tömegalakítás, racionális térszervezés, feszes alaprajz, természetes anyaghasználat jellemzi. Ezért is válhatott a ház karakterét meghatározó elemmé a faburkolat és nyers beton használata.
Az elképzelés megvalósul
Alapkoncepcióként határoztuk meg, hogy a bejárat fedett tornácon át legyen megközelíthető, a szülői háló és gyermekszobák külön traktusban helyezkedjenek el önálló fürdőszobákkal, illetve a nappali-étkező tér együttes nyitott legyen a kert irányába. A tornác – mely fedett átközlekedést biztosít a garázs és a lakás között – rávezet a centrumban lévő bejáratra.
Jó érzés arra visszagondolni, hogy minden javaslatunk megvalósulhatott, gördülékenyen ment az együttműködés. A környezettudatos gondolkodás nem csupán a gépészeti felszereléseken – hőszivattyús fűtés, hűtés, szellőztető gép, napelem –, hanem a természetes építőanyagok használatán és a természetközeliséget hangsúlyozó alaprajzon is megmutatkozik.
A természet ölelése
A hatalmas üvegfelületeknek köszönhetően a közlekedő–, és életterek mindig fényárban úsznak. A tolóajtó egy fix üveggel egybeépítve több mint 6 méter széles üvegfelületet alkot. A határtalanság élményét jelentő ablakoknál kiemelten fontos szerepe van a megfelelő hőszigetelésnek, csak így szeretnek a lakók az ablak közelében üldögélni télen is.
A magas esztétikai és technikai elvárásknak megfelelő Internorm KF 410 típusú nyílászárók és a kényelmes közlekedést biztosító, alacsony küszöbös KS430 típusú emelő-toló ajtó jöhetett szóba. Az ablakkeretek fehérsége és a fal bézsbe hajló színének kontrasztja kiemeli és keretezi a nagy üvegfelületeket.
A beltér folytatásaként is értelmezhető terasz egyszerre szolgál védőfunkcióval a szélfútta területeken, ugyanakkor biztosítja a kitekintést és a kapcsolatot a kert irányába. Az alaprajzot úgy képzeljük el, hogy a házba lépve az előszobából feltárulkozó pátió világítja be a megérkezés terét, illetve a köré szervezett konyhát és fürdőszobát. Az előszoba előtti közlekedő funkcionálisan osztja ketté a lakást.
A kert irányába tájolt nappali és szülői hálóterekre, illetve az előkert felé a gyermek és kiszolgáló funkciókra. A nappali-étkező-konyha tér együtteshez az előbb említett nagy üvegfelületekkel megnyitott fedett terasz tartozik, mely pazar térélményt nyújt.
Vélemény, hozzászólás?