Hétköznapi luxus egy zéró energiás házban
Napba néző házként emlegetik ezt az első ránézésre teljesen hétköznapinak tűnő, ám tartalmát tekintve futurisztikusan intelligens családi házat. A tervezővel, Szekér Lászlóval beszélgettünk az első napelemes cseréppel fedett, zéró energiás passzívházról, ahol az ablakok az energiahatékonyság kulcselemei voltak.
Hogyan született a döntés, hogy passzívházat épít a megrendelő?
2017 novemberében a Passzívház Nyílt Napokon ismerkedtünk meg, ahol már az első beszélgetésünk során rövidre is zártuk, hogy ez az, amit szeretnének. Két telitalálatos mondatot emlegetnek az első találkozónkról, nevezetesen a „nem kell rezsire költeni” és, hogy „nem fog fázni a lábuk”. Valójában a fenntarthatóság, a környezettudatosság és a takarékosság mentén döntöttek úgy, hogy passzív házat építenek, annál is inkább, mert ilyen módon egy intelligens, hosszú élettartamú, energiahatékony és kényelmes otthon született.
Miben rejlik ennek a háznak a sikere?
Ez volt az első napelemes cseréppel fedett zéró energiás passzívház Magyarországon 2018-ban, ahol extra költségekről szó sem volt, sőt! Minőségi anyagok mellett ugyanannyi költséggel épült, mint más esetben egy nem passzívház. Lakva az is bebizonyosodott, hogy a napelem megtermeli az épület saját áramigényét. Véleményem szerint a gondos kalkuláció és a precíz építészeti-, épületgépészeti-, statikai-, és elektromos tervezés a sikerének kulcsa.
Milyen különleges „felszerelésekkel” bír a családi ház?
Elsőként kiemelném, hogy ez egy második generációs passzív háznak minősül, ami a megújuló források integrálásával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Kialakítását tekintve teljesen kompakt, délre tájolt építményről beszélünk. A felnyitott homlokzatán az árnyékolást a konzolos erkély és tetőkinyúlás látja el, de szükség esetén motoros redőny is leengedhető. A ház északi, utcai homlokzatán csupán a minimálisan szükséges nyílászárókat tettünk, a fűtetlen garázs tömege veszi fel az utcafront vonalát. A garázs és épület között egy nagy konzolos előtetőt helyeztünk el.
Ezen kívül ott van a nagy hatékonyságú hővisszanyerős szellőzés, a talajkörös, hőcserélős földhőhasznosítás és a nagy hatékonyságú inverteres fűtő-hűtő készülék biztosítja, hogy a „zéró ház” minimális fűtéssel vagy hűtéssel, üzemeljen, kényelmesen tartva a 20-25 fok közötti hőmérsékletet évszaktól függően. Így fordulhat elő az, hogy télen kellemesen meleg a padló – padlófűtés nélkül, huzatmentes a lakás (légtömör kialakításnak és hőhídmentességnek köszönhetően), egyenletes a hőeloszlás, nincsenek hideg sarkok, nincs penész, állandóan friss és tiszta levegő van a házban. A passzívház szintű hőszigetelt és hermetikusan zárt épületburok miatt pedig gyógyító csend van a házban.
Mi számít újításnak az első generációs házakhoz képest?
A tetőn egy 5,2 kW-os szolár rendszert telepítettünk, Magyarországon az elsők között volt a napelemes cserép alkalmazása. A rendszer egy minimális tárolás mellett a hálózatra táplál vissza, de lehetőség van a sziget üzemmód kialakítására is, így a későbbiekben akár a teljes autonómia is elérhető.
A hatékonyságot alapvetően a passzívházakhoz kifejlesztett háromrétegű, kiváló hőszigetelésű szolárüvegezéssel, és a hőhídmentes, légtömör hőszigeteléssel értük el. A tetőről nyert esővizet pedig felfogjuk egy 35 m3-es ciszternában, és hasznosítjuk ahol lehet: wc öblítés, mosás, takarítás, öntözés stb.
A ház emiatt víztakarékos is. Az is fontos, hogy a beköltözés pillanatától kezdve minden fogyasztási adatot mérünk és dokumentálunk. Az összehangolt megoldásoknak köszönhetően hitelesen kijelenthetjük, hogy a ház teljes energiaigénye egyenlő a nullával.
Úgy gondolom, mérföldkő ez a ház a passzívházak sorában, kicsit megelőztük korunkat. Klímabiztos, zéróenergiás.
Hogyan tudott egyszerre eleget tenni a család igényeinek és megfelelni a szigorú kritériumoknak?
Egy passzívház igénye mind a tervező, mind a kivitelező a számára motivációt és számon kérhetőséget jelent, hogy hozza-e a ház az elvárt minőséget. Viszonylag egyszerű alaprajzzal született a két szinten 136 m2 (nettó alapterülete 135,09 m2 + garázs 36,04 m2) alapterületű otthon terve.
A megrendelő egy kisgyermekes család, akik már akkor tudták, hogy pillanatokon belül nagycsaládosokká avanzsálnak, ezért ennek megfelelően az emeleten három gyerekszobát és a földszinten egy kifejezetten nagy teret kanyarítottunk az alaprajzra úgy, hogy a konyhából is rá lehet látni, ráadásul a kertbe történő kijárás is „gyerekbiztos” és átlátható.
A másik hangsúlyos kérésük az volt, hogy nagy ablakok kerüljenek a házra annak érdekében, hogy a természetes fény minél jobban átjárhassa otthonukat. Ezen elvárás mentén kerültek az ablakok szinte csak a déli homlokzatra, mindvégig szem előtt tartva a szigorú műszaki követelményeket. Ehhez az Internorm háromrétegű üvegezésű, műanyag/alu ablakait és teraszajtajait javasoltam. A földszinten a hatalmas fix üvegeket bukó-nyíló teraszajtóval tagoltam.
Az emeleten is megtartottam az ablakok kiosztásának ütemét. Mivel igen csekély azon napok száma, amikor a kinti hőmérséklet éppen megfelel az elvárt bentinek, így a nyári hővédelem miatt is a nyíló teraszajtókat részesítettük előnyben az emelő-toló ajtók helyett. Ezzel együtt a valódi kihívást az alapos hőhídmentesítés jelentette, amihez az Internorm biztosította hőszigetelési értékek adták a biztos alapot.
Mire a legbüszkébb a megoldások közül?
Leginkább az egész munkamenetre. Mind a tervezés és kivitelezés egy helyen összpontosult, így tudtuk elérni azt, hogy csúszás nélkül, pontosan 8 hónap alatt az álomból és kézzelfogható valóság lett. Komfortbeli kompromisszumok nélkül, költséghatékonyan, reálisan megfizethető árak mellett. Egy interaktív, grafikusan támogatott kivitelezési modellezést használtunk szoros együttműködésben a szakág többi szereplőjével. Igazi összehangolt csapatmunka volt megrendelői és kivitelezői oldalról is. Az eredmény pedig magáért beszél!
A képeken az alábbi Internorm termékek láthatóak:
Internorm KF 500 (amit 2020-ban a KF 520 váltott fel) műanyag/alumínium ablak és teraszajtó (belül: fehér műanyag, kívül HM 907 külső aluborítással), valamint mellékbejárati ajtó
Tervező és kivitelező: Szekér László DLA, Zéróenergiás Tervezés Kft.
Fotó: Batár Zsolt
Az Internorm termékeket az Ajtódesign Kft. szállította és építette be.
Részletes / műszaki paraméterek:
- Az épület termikus héjazatának felülete a vonatkozó szabvány szerint számolva 353,66 m2. Légtömör kialakítás, az kivitelezés végén Blower-door teszt MSZ EN 13 829 szabvány B eljárása szerint, Az épület az n 50,átlag = 0,505 1/h értékkel a passzívházakra megadott légtömörségi követelményt kielégíti.
- PHPP szerint számolt fűtési energiaigény: 13 kWh/m2,év
- Passzívház-nyílászárók az Internormtól, 3 rétegű szolár üveggel. Üveg távtartó: ISO, üvegbevonat: solarXPlus. Ablak hőszigetelő érték: 0,69 W/m˛K. Ablak hangszigetelő érték: 35dB. g-érték: 0,55
Online monitoring – megépülés utáni teljesítmény mérése folyamatosan (napelemek hozama, elektromos fogyasztók, vízfogyasztás, esővíz felhasználás), hőkamerás ellenőrzés
Vélemény, hozzászólás?